Θετικές εμφανίσεις από Φασούλα και Χριστινάκη

Written by  Οκτ 23, 2022

Ήττα για την Avenida από την IDK Euskotren με 83-70 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ισπανίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Μέχρι την στιγμή που η Euskotren ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 22-11 πήγε στ' αποδυτήρια με 42-31. Στην τρίτη περίοδο η Avenida έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους (61-56). Τα τελευταία λεπτά ανήκουν στην Euskotren η οποία υποχρέωσε την Avenida στην δεύτερη ήττα της.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 28' και ήταν από τις κορυφαίες της ομάδας της. Συγκεκριμένα είχε 15 πόντους με 7/10 δίποντα, 1/1 βολές και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-31, 61-56, 83-70.

Η Valencia της Χριστινάκη επικράτησε της Estudiantes με 79-72. Ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 25-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Estudiantes αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με 41-34. Έκτοτε ο αγώνας έγινε αμφίρροπος με την Valencia να παίρνει την νίκη στις λεπτομέρειες

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 13' έχοντας 7 πόντους με 2/3 δίποντα και 1/1 τρίποντα.