Νίκη για Βιντσιλαίου, ήττα για Σπανού στην Πολωνία

Written by  Οκτ 16, 2022
Για την δεύτερη αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος, η Polcowice ηττήθηκε εκτός έδρας από την Arka Gdynia με 50-53.
Όπως μαρτυράει και το τελικό αποτέλεσμα ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Μοιρασμένα τα δεκάλεπτα ανάμεσα στις δύο ομάδες με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται στο ημίχρονο με 33-18. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Polcowice αντέδρασε και με σερί 2-13 στα πρώτα 5' πλησίασε στο -4  κάνοντας το 35-31 ενώ στο τελευταίο λεπτό πέρασε μπροστά με 40-43. Η πρωταθλήτρια Πολωνίας διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Η Gdynia με τρίποντο πέρασε μπροστά κάνοντας το 51-50 ενώ με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 53-50.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 35'43" πετυχαίνοντας 5 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 1/8 δίποντα και 3/3 βολές. Επίσης είχε 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 33-18, 40-43, 53-50

Η SKK Polonia της Αγγελικής Βιντσιλαίου έφυγε με το διπλό από την έδρα της Enea Politechnika, επικρατώντας με 68-73.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ στην διάρκεια της αναμέτρησης. Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 15-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Άμεση ήταν η αντίδραση της Politechnika στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείνοντας την ψαλίδα και με το σκορ στο 38-41. Έκτοτε ο αγώνας έγινε ντέρμπι με την Polonia να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου ήταν από τις πρωταγωνίστριες της ομάδας της καθώς είχε γεμάτη στατιστική. Σε 27'46" πέτυχε 10 πόντους με 4/12 δίποντα, 2/4 βολές ενώ είχε 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-41, 53-59, 68-73.