Στην Girona το Super cup Ισπανίας

Written by  Οκτ 10, 2022
Στον τελικό του Super cup της Ισπανίας που αναμετρήθηκαν οι Spar Girona με την Valencia, νικήτρια αναδείχθηκε η Girona με 70-65 κατακτώντας τον τίτλο.
Οι τυπικά γηπεδούχες προηγήθηκαν γρήγορα με 12-3 με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν. Ωστόσο πιο εύστοχη η Girona έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-13. Στην δεύτερη περίοδο η Valencia έσφιξε την άμυνα της περιορίζοντας την Girona με αποτέλεσμα να πλησιάσει κι άλλο και να κλείσει το ημίχρονο 37-32.

Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας έγινε ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 53-53. Στα τελευταία λεπτά η Valencia ήταν μπροστά με 64-65 χωρίς όμως να σημειώσει κάποιον πόντο. Η Girona  εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της στις βολές επικράτησε της αναμέτρησης.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 4 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-32, 53-53, 70-65.