Ένας ακόμα τίτλος για Σπανού

Written by  Οκτ 01, 2022

Μετά τον περσινό τελικό κυπέλλου Πολωνίας ανάμεσα στις Polcowice και Arka Gdynia, οι δυο τους ξανασυναντήθηκαν σήμερα στον τελικό του Super Cup. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Σπανού με 80-66.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Polcowice να διατηρεί ένα προβάδισμα δύο πόντων με την λήξη του ημιχρόνου (40-42). Στην τρίτη περίοδο η Gdynia ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και με το τέλος του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με βραχεία κεφαλή (53-52). Στο τελευταίο μέρος όμως η Polcowice παίζοντας πιο συγκεντρωμένα ξαναπήρε το προβάδισμα  και με επιμέρους σκορ 13-28 έφτασε στην νίκη.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 27'22" και πέτυχε 7 πόντους έχοντας 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 40-42, 53-52, 66-80.