Χάλκινο μετάλλιο για Παυλοπούλου στην Πολωνία

Written by  Απρ 13, 2022
Η Arka Gdynia επικράτησε και στον δεύτερο αγώνα επί της Enea Gorzow με 63-69 κατακτώντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, στο πρωτάθλημα Πολωνίας.
Η γηπεδούχος ομάδα πήρε το προβάδισμα από νωρίς και συντηρούσε μία διαφορά μεταξύ 5 και 7 πόντων με την Gdynia να την ακολουθεί. Η ομάδα της Παυλοπούλου μείωσε την απόσταση και στα μισά της δεύτερης περιόδου ισοφάρισε σε 20-20. Όσο πλησίαζε το ημίχρονο έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο καθώς 2' πριν την ανάπαυλα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-29. Η Gorzow αντέδρασε και με ένα μικρό σερί 7-0 έκανε το 27-29 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος συνέχισε την πίεση πάνω στην Gdynia και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προσπεράσει εκ νέου. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Gdynia με την Παυλοπούλου (δίποντο και στην συνέχεια ασίστ) έκανε το 48-51. Στα τελευταία λεπτά και ενώ ο αγώνας ήταν ισόπαλος 55-55, η Gdynia με ένα σερί 2-12 ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη καθώς έλεγχε το παιχνίδι.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 12'45" και είχε 4 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 27-29, 48-51, 63-69