Συνεχίζει την ανοδική πορεία στην Ευρωλίγκα η Avenida

Written by  Ιαν 27, 2022
Η Avenida συνεχίζει την ανοδική της πορεία στην Ευρωλίγκα επικρατώντας αυτή την φορά εκτός έδρας της KSC Szekszard με 88-84, για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης.
Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο ενώ στα δύο τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 19-19 η ισπανική ομάδα με σερί 8-0 πήρε ελαφρύ προβάδισμα. Η Szekszard  απάντησε με δικό της σερί και πέρασε μπροστά με 30-27. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με την Avenida να έχει ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο (39-41). Στο δεύτερο μέρος η ουγγρική ομάδα πέρασε μπροστά με την Avenida να ισοφαρίζει στα τελευταία δευτερόλεπτα και το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ήταν πιο εύστοχη παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 04'08" μαζεύοντας 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 39-41, 59-56, 74-74, o.t. 84-88