Ήττα στο φινάλε για Polcowice

Written by  Νοε 21, 2021
Η AZS-UMCS Lublin επικράτησε της Polcowice με 75-72, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Πολωνίας. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας της Άρτεμις Σπανού.
Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε με ένα γρήγορο 10-0 με την Polcowice ν' αντιδράει και να μειώνει σε 15-10. Όσο περνούσε η ώρα η Lublin ανέβαζε στροφές και έφτασε την διαφορά στο +9 (33-14) στο 16ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος υπήρξε αντίδραση από τις φιλοξενούμενες με την διαφορά να πέφτει κάτω από τους δέκα πόντους (50-43) ενώ με δύο βολές της Σπανού 6' λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης το σκορ ήταν 60-59. Η Polcowice πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 62-64. Στο τελευταίο λεπτό η αναμέτρηση κρίθηκε στις βολές με την Lublin να είναι εύστοχη και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 37'16" και πέτυχε 12 πόντους (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές) ενώ είχε και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-27, 56-49, 75-72