Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα για την Estudiantes της Σωτηρίου

Written by  Οκτ 27, 2021
Η Estudiantes Movistar δεν κατάφερε να νικήσει την MBK Ruzomberok και έτσι γνώρισε την πρώτη της ήττα με 51-55, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, παραμένοντας ωστόσο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του δέκατου ομίλου με τριπλή ισοβαθμία.
Στην αρχή ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αλλά κάποια λάθη της ισπανικής ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέστρεψαν στην Ruzomberok να τρέξει ένα σερί 12-0 και το 17-14 να μετατραπεί σε 17-26. Το ημίχρονο έκλεισε με 26-35 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά η Estudiantes ροκάνισε την διαφορά και έφτασε στον πόντο (49-50) δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η Ruzomberok πήγε στην γραμμή των βολών το τελευταίο λεπτό από φάουλ των παικτριών της Movistar. Αποδείχθηκε ψύχραιμη και εύστοχη και έτσι πήρε την νίκη με 55-51.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 11'17" και πέτυχε 2 πόντους (1/3 δίποντα) και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-35, 37-45, 51-55.