Η Φασούλα νικήτρια στον ελληνικό "εμφύλιο" στην Ισπανία

Written by  Οκτ 17, 2021

Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν η νικήτρια στη "μονομαχία" με αντίπαλο την Κατερίνα Σωτηρίου καθώς η Avenida νίκησε την Estudiantes Movistar με 71-54, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας.

Τα πρώτα δύο δεκάλεπτα ήταν μοιρασμένα καθώς η Perfumerias Avenida ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 22-7. Τη σκυτάλη πήρε η ομάδα της Σωτηρίου και έκανε την δική της αντεπίθεση με επιμέρους σκορ 20-8. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 27-30 υπέρ των φιλοξενούμενων. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το τοπίο ξεκαθάρισε στην τελευταία περίοδο όπου και η Avenida πήρε διαφορά που διατήρησε ως το τέλος.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 13 λεπτά, πέτυχε 2 πόντους (1/3 δίποντα) και μάζεψε 2 ριμπάουντ ενώ είχε και 1 ασίστ.

Στον αντίποδα, η Μαριέλλα Φασούλα έπαιξε επίσης 13 λεπτά και σκόραρε 4 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 βολές) ενώ είχε και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-22, 27-30, 46-47, 54-71.