"2Χ2" με πρωταγωνίστρια τη Φασούλα

Written by  Οκτ 14, 2021

Η Avenida έκανε το 2 στα 2 στην Ευρωλίγκα επικρατώντας της TTT Riga με 72-41.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τη Μαριέλλα Φασούλα, η οποία αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους, η Avenida, αν και δυσκολεύτηκε λίγο στην αρχή κατάφερε να φτάσει στο ευρύ 72-41. Η ισπανική ομάδα είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 12ο λεπτό όπου και πέρασε μπροστά η TTT Riga με 15-16. Το προσπέρασμα δεν κράτησε πολύ και έτσι η Avenida ανέκτησε το προβάδισμα. Σταδιακά έχτιζε μια διαφορά και στο 21ο λεπτό έκανε το 30-19. Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν άστοχη και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Avenida κάνοντας το 52-32 του ημιχρόνου 63-32. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ισπανική ομάδα να παίρνει μία άνετη νίκη.

Η Μαριέλα Φασούλα αγωνίσθηκε 13'49". Πέτυχε 16 πόντους (6/10 δίποντα, 4/4 βολές). Επίσης είχε 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 25-19, 52-32, 72-41