Ανατροπή και νίκη για την Εστουντιάντες της Σωτηρίου

Written by  Οκτ 13, 2021
Η Estudiantes Movistar της Κατερίνας Σωτηρίου παρ' ότι έχανε για τρία δεκάλεπτα από την Asvel Feminin, με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο και επιμέρους σκορ 30-9 πήρε την εντός έδρας νίκη στην πρεμιέρα του Eurocup με 70-67.
Η Estudiantes Movistar δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 29-33 στο ημίχρονο. Στην τελευταία περίοδο και ενώ το σκορ ήταν 58-40 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, η Estudiantes έκανε ένα 11-0 σερί και αυτό ανάγκασε τον προπονητή της Asvel να καλέσει ταιμ άουτ. Τα τελευταία λεπτά ήταν δερματικά καθώς η ισπανική ομάδα είχε πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (60-64) δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ενώ ισοφάρισε ένα λεπτό μετά. Με ένα λει απ και δύο εύστοχες βολές πήρε την νίκη καθώς οι φιλοξενούμενες αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 11'23" πετυχαίνοντας 3 πόντους (1/3 τρίποντα) ενώ είχε και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 29-33, 40-58, 70-67