Νικηφόρα πρεμιέρα για Πολκοβίτσε

Written by  Οκτ 03, 2021

Έναρξη και στο πρωτάθλημα της Πολωνίας όπου η Άρτεμις Σπανού μετά από ένα επιτυχημένο πέρασμα από την Gdynia, επέστρεψε στην Polcowice.

Η κάτοχος του super cup αντιμετώπισε την SKK Polonia Warszawa. Οι φιλοξενούμενες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενες με 43-35. Στο δεύτερο μέρος όμως οι ισορροπίες άλλαξαν και η Polcowice με επιμέρους σκορ 25-10, στην τρίτη περίοδο, πέρασε μπροστά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξαν ανοιχτά και έτσι υπήρχε πλουραλισμός στις επιθέσεις τους. Η γηπεδούχος Polcowice πιο εύστοχη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 83-78.

Η Ελληνίδα φόργουορντ σε 30 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 9 πόντους, με 4/6 δίποντα, 1/2 βολές ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 35-43,60-53, 83-78.