Μια ακόμα καλή εμφάνιση για Σωτηρίου στην Ισπανία

Written by  Οκτ 03, 2021

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας η Estudiantes Movistar της Κατερίνας Σωτηρίου φιλοξένησε την Tenerife της οποίας επικράτησε με 70-56.

Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχτισαν μία διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 34-24. Στο δεύτερο μέρος παίζοντας αποτελεσματική άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τις αντιπάλους και να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Σημαντική η βοήθεια της Κατερίνας Σωτηρίου καθώς σε 23 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 6 πόντους (2/6 δίποντα, 2/2 βολές) ενώ είχε 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 34-24, 50-34, 70-56.

Η αναμέτρηση μεταξύ της Valencia και της Perfumerias Avenida, της Μαριέλλας Φασούλα, αναβλήθηκε για τις 5 Νοεμβρίου.