Ήττα στην παράταση για την Gdynia.

Written by  Απρ 16, 2021

Η Polkowice ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τέταρτο αγώνα με την Gdynia νικώντας με 79-74 στην παράταση. Έτσι ισοφάρισε την σειρά των τελικών και ο τίτλος θα κριθεί στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα στις 18 Απριλίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με την Gdynia να είναι λίγο καλύτερη καθώς προηγούνταν με 11-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε κι άλλο την διαφορά φτάνοντας στο +10 (11-21). Έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ καθώς έκλεισε το ημίχρονο με 31-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Polkowice άρχισε να μειώνει και μετά από πολύ ώρα έριξε την διαφορά σε μονό αριθμό πόντων (41-50). Στα τελευταία λεπτά η κυπελλούχος Πολωνίας ήταν άστοχη ενώ υπέπεσε και σε συνεχόμενα φάουλ με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να το εκμεταλλευτεί. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσια δύο λεπτά πρίν την λήξη (69-69) χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στην συνέχεια. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Polkowice πέρασε μπροστά με 71-69. Ήταν πιο ψύχραιμη καθώς εκμεταλλεύτηκε τα δύο φάουλ στο τελευταίο λεπτό παίρνοντας διαφορά πέντε πόντων (79-74) που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 33'04" και πέτυχε 11 πόντους ( 3/7 δίποντα, 5/6 βολές) ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 31-44, 50-61, 69-69, 79-74 (παράταση).