Πρώτο βήμα τίτλου για Γκντύνια

Written by  Απρ 10, 2021

Η Arka Gdynia έκανε το 1-0 στους τελικούς κόντρα στην CCC Polkowice επικρατώντας με 69-67.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την κυπελλούχο Πολωνίας καθώς προηγήθηκε με 24-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο η Polkowice πραγματοποίησε αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με 28-24 παίρνοντας βοήθεια από τον πάγκο. Το ημίχρονο έκλεισε με 35-34 υπέρ της Gdynia. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο η Polkowice πέρασε μπροστά με το ισχνό 53-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Polkowice αύξησε την διαφορά στο +6 (57-51). Η Gdynia όμως έκανε ένα σερί 10-0 και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη παίρνοντας προβάδισμα στην υπόθεση της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 17'50" και πέτυχε 5 πόντους (1/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα). Είχε επίσης 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 35-34, 51-53, 69-67.