Πρώτη ήττα στα ημιτελικά για την Umea της Βιντσιλαίου

Written by  Απρ 06, 2021

Στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του σουηδικού πρωταθλήματος, η A3 Basket Umea φιλοξενήθηκε από την Lulea από την οποία ηττήθηκε με 80-69.

Στο ξεκίνημα η γηπεδούχος ομάδα είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα αλλά η Umea με δύο συνεχόμενα τρίποντα πέρασε μπροστά ενώ στα τελευταία 3' είχε διαφορά 5 πόντων (12-17). Η Lulea με ένα σερί 8-0 σε ένα λεπτό εκμηδένισε την διαφορά προσπερνώντας με 20-17. Στην δεύτερη περίοδο η Umea ήταν άστοχη και υπέπεσε σε λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Lulea ώστε να αυξήσει την απόσταση που τις χώριζε. Έτσι πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 48-40. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (50-40) για πρώτη φορά στον αγώνα ενώ παρόμοια κύλισε και το δεύτερο μέρος με την διαφορά να αυξάνεται και την Lulea να κάνει το 1-0.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 13'37' και πέτυχε 4 πόντους (2/6 δίποντα) ενώ είχε 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-40, 65-53, 80-69.