Στα ημιτελικά η Umea της Βιντσιλαίου

Written by  Μαρ 28, 2021

Η A3 Basket Umea νίκησε εκτός έδρας την Sodertalje BBK για δεύτερη φορά με 65-64 και έκανε το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του σουηδικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή με την Sodertalje να έχει προβάδισμα ενός πόντου στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό άλλαξε κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και έτσι η Umea πήγε στ' αποδυτήρια με 32-38. Από ένα δεκάλεπτο είχαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες με το σκοράρισμα να αλλάζει διαρκώς κατοχή. Ενδεικτικό είναι πως οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 7 φορές. Η παλιά μας γνώριμη Κασσάνδρα Μπράουν έκανε το 61-57 πέντε λεπτά πρίν τελειώσει ο αγώνας ενώ η Umea ισοφάρισε γρήγορα και στην αμέσως επόμενη επίθεση με εύστοχο σουτ δύο πόντων της Βιντσιλαίου πέρασε μπροστά με 61-63. Άμεση ήταν η απάντηση της γηπεδούχου ομάδας με τρίποντο για να απαντήσει εκ νέου η Umea γράφοντας το τελικό 65-64, που της έδωσε τη νίκη και τη πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 20'24" και είχε 8 πόντους (2/6 δίποντα, 4/5 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-38, 56-51, 64-65