Ζορίστηκε αλλά στο τέλος παρέμεινε αήττητη

Written by  Μαρ 22, 2021
Επιστροφή στις εγχώριες διοργανώσεις για την Σέπσι, της Πηνελόπης Παυλοπούλου, που αντιμετώπισε την Phoenix CSU Simona Halep Constanta, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ρουμανίας και επικράτησε με 97-61, πιο δύσκολα από ότι δείχνει η τελική διαφορά η οποία διαμορφώθηκε ουσιαστικά στα τελευταία δέκα λεπτά, συνεχίζοντας έτσι την αήττητη πορεία της στη διοργάνωση.
Μερικά λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, η Σέπσι βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με 11-5, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 15-15, ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά, με διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 34-34, 3:09 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τρίποντο της Παυλοπούλου, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Σέπσι (37-34), που με ένα σερί 8-0, έχτισε μια διαφορά 8 πόντων, στο 1:50 (42-34), ανεβάζοντας παράλληλα την πίεση στην άμυνα. Οι κυπελλούχες Ρουμανιας διατήρησαν την πρωτοπορία και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-42, με 2 βολές από κερδισμένο φάουλ, ακριβώς στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Με την έναρξη του δεύτερου μισού της αναμέτρησης, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (53-42), με τη Σέπσι να δείχνει ότι έχει τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν και πάλι, μείωσαν σε 55-51, αλλά και πάλι η διαφορά σκαρφάλωσε στο +9 (60-51) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 75-51, ακριβως με τον ίδιο τρόπο όπως και η δεύτερη, με 2/2 βολές στη λήξη. Τα τελευταία δέκα λεπτά, έγιναν πια διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Σέπσι να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 97-61 και να συνεχίζει την αήττητη πορεία της.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου σε 15:51 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 11 πόντους (2/4 τρίποντα και 5/5 βολές), είχε 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 49-42, 75-51, 97-61