Ξεχώρισε πάλι η Λούκα

Written by  Μαρ 20, 2021
Ντέρμπι ανάμεσα στην Helsingborg και την IK Eos στην 22η στροφή του σουηδικού πρωταθλήματος με την φιλοξενούμενη να επικρατεί με 72-62.
Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο πόντο ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Eos ανέβασε στροφές και πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 26-36. Στο δεύτερο μέρος η Helsingborg έπαιξε πιο επιθετικά και με επιμέρους σκορ 22-16 μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους. Στα τελευταία τρία λεπτά και ενώ ο αγώνας δεν είχε κριθεί,η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με δέκα πόντους, διαφορά την οποία διατήρησε ως το τελικό σφύριγμα.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 37'03" και πέτυχε 12 πόντους (6/19 δίποντα) ενώ είχε 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 26-36, 48-52, 62-72.