Κακή βραδιά και εκτός ημιτελικών

Written by  Μαρ 18, 2021

Σε νοκ άουτ αναμέτρηση της φάσης των "8" του EuroCup Γυναικών Reyer Venezia και Σέπσι ήρθαν αντιμέτωπες, με την Ιταλική ομάδα να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης με το τελικό 78-64. Εκεί θα αντιμετωπίσει την KSC Szekszard από την Ουγγαρία αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένη για τις 9 Απριλίου, ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί στις 11 Απριλίου.

Χαμηλό το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα (7-4), με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες προσπαθώντας να πάρουν το προβάδισμα. Η Reyer Venezia, έφτασε στο +5 και το 13-8, τρια λεπτά πριν το τέλος, με την Σέπσι να απαντάει άμεσα με εύστοχο τρίποντο μειώνοντας σε 13-11. Η Ιταλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και ευστοχώντας και σε σουτ στη λήξη της περιόδου ήταν μπροστά με 19-14. Η Σέπσι στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις στην επίθεση, μείωσε αρχικά και στο 5:36 προηγήθηκε, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με 23-21. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 31-28.Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι σημαντικά με την ρουμανική ομάδα να πλησιάζει στο καλάθι και την Venezia όμως να διατηρεί το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η τυπικά γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την διαφορά στο +10 (67-57) και με τρίποντο έγινε το 70-57. Ο αγώνας έληξε με 78-64 υπέρ της ιταλικής ομάδας η οποία πήρε την πρόκριση.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 10'54" και πέτυχε 1 πόντο (1/2 βολές) ενώ είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-28, 51-44, 78-64.