Έκανε το 1-0 η Gdynia με κατοστάρα

Written by  Μαρ 13, 2021

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του κυπέλλου, η Arka Gdynia πέρασε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Zaglebie Sosnowiec για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος καθώς στον πρώτο αγώνα της σειράς επικράτησε με 112-82.

Η κυπελλούχος Πολωνίας έδειξε από την αρχή πως θέλει να τελειώσει από νωρίς τον αγώνα και ήδη 3' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 20-10 ενώ η περίοδος έκλεισε με 31-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε το +25 (43-18) τέσσερα λεπτά πρίν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την εξασφαλισμένη νίκη, δεν έριξε την απόδοση της και συνέχιζε να ανεβάζει την διαφορά. Συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά η διαφορά άγγιξε το +40 ( 84-45). Η Zaglebie απλά μείωσε την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, για το τελικό 112-82.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 19'24" και πέτυχε 11 πόντους ( 3/4 δίποντα, 5/6 βολές). Είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 61-32, 88-53, 112-82