Ξεχώρισε η Βιντσιλαίου

Written by  Μαρ 13, 2021

Νικήτρια αναδείχθηκε η A3 Basket Umea της Αγγελικής Βιντσιλαίου απέναντι στην IK Eos εκτός έδρας με 75-62, για το πρωτάθλημα Σουηδίας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την γηπεδούχο ομάδα να διατηρεί το προβάδισμα στο ημίχρονο με 40-32, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά πόντων. Στην τρίτη περίοδο η Umea άρχισε να κλείνει την ψαλίδα και αρχικά μείωσε σε 45-43 ενώ με τρίποντο πέρασε μπροστά (45-46). Επτά λεπτά πρίν την λήξη της αναμέτρησης ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (52-62) και μέχρι το τέλος συντήρησε την διαφορά αυτή.

Μεγάλη συμβολή της Αγγελικής Βιντσιλαίου στην νίκη καθώς εκτός από 12 πόντους (6/10 δίποντα) είχε 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 40-32, 49-52, 62-75.