Πήρε τη νίκη, έχασε την πρόκριση

Written by  Ιαν 22, 2021

Τη νίκη με διαφορά δώδεκα πόντων χρειαζόταν η Τενερίφη στον Ισπανικό "εμφύλιο" κόντρα στην Lointek Gernika Bizkaia, για την τρίτη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocup Γυναικών, για να περάσει στην φάση των "16", ωστόσο δεν κατάφερε και τους δύο στόχους καθώς νίκησε μεν με 61-60, αλλά δεν πήρε την απαιτούμενη διαφορά και έχασε την πρόκριση, στην τριπλή ισοβαθμία.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από τα μέσα του δεκαλέπτου η Τενερίφη έχασε την επαφή με το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Lointek Gernika Bizkaia, για να προηγηθεί με 17-6, 2:43 πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 17-10. Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Τενερίφη έκανε την αντεπίθεση της και με ένα σερί 7-0, έφερε τη διαφορά στον πόντο για το 28-27 του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο τρίτο δεκάλεπτο και η Τενερίφη πέρασε μετά από ώρα μπροστά με 36-35, στο 4:06, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με το ταμπλό να γράφει 43-44, για την ομάδα της Μαριέλλας Φασούλα. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία δέκα λεπτά καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.  Η Τενερίφη ήταν αυτή που τελικά πήρε τη νίκη με 61-60, δεν πανηγύρισε όμως και την πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς χρειάζονταν διαφορά 12 πόντων.

Η Μαριέλλα Φασούλα σε 17:12 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 2 πόντους, είχε 7 ριμπάουντ (5 αμυντικά και 2 επιθετικά), 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 28-27, 43-44, 60-61