Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ξεχώρισε πάλι η Φασούλα

Written by  Ιαν 21, 2021

Τη νίκη κόντρα στην Γαλλική La Roche Vendee Basket πήρε η Τενερίφη της Μαριέλλας Φασούλα, με 81-66, για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocup Γυναικών, που διεξάγεται στην Βαλένθια της Ισπανίας. Την Παρασκευή (22/1, 22:00), η Τενερίφη θα αντιμετωπίσει την Lointek Gernika Bizkaia, στον Ισπανικό "εμφύλιο".

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο μισό του αγώνα και εναλλάσσονταν στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 39-33. Στο δεύτερο ημίχρονο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου η Tenerife έφτασε την διαφορά στο +17 ( 47-64) για πρώτη φορά στον αγώνα. Στην τελευταία περίοδο απλά διατήρησε την μεγάλη διαφορά της από την La Roche Vendee Basket και έτσι έφυγε νικήτρια με 81-66.

Η Μαριέλλα Φασούλα χρησιμοποιήθηκε 24'54" και πέτυχε 16 πόντους (7/11 δίποντα, 2/4 βολές) ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-39, 47-64, 66-81.