Ξεχώρισε η Παυλοπούλου, ασταμάτητη Σέπσι στη Ρουμανία

Written by  Νοε 29, 2020

Τρίτος αγώνας σε τρεις ημέρες για την Σέπσι, που αντιμετώπισε την Targu Secuiesc, επικράτησε με 87-26 και συνέχισε με το απόλυτο των νικών την πορεία της στο πρωτάθλημα Ρουμανίας, για την υπεράσπιση των κεκτημένων στη διοργάνωση.

Οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο στην έναρξη του αγώνα με το σκορ να είναι μόλις στο 2-3, για την Targu Secuiesc, στο 5:17 του πρώτου δεκαλέπτου. Η Σέπσι με ένα σερί 4-0, ανέκτησε το προβάδισμα και διατηρώντας τον έλεγχο έφτασε στο 24-9, στο τέλος της περιόδου. Η Σέπσι ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει στο +25 (36-11), λίγο πριν τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σέπσι προηγούνταν με 50-13, δεχόμενη μόλις 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 26-4. Ο ρυθμός έπεσε για τις γηπεδούχες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όχι όμως και η διαφορά, που διατηρούνταν πάνω από τους 40 πόντους (56-15, στο 3:34), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 64-20. Το τελικό 87-26 ήρθε χωρίς δυσκολία για την Σέπσι, που σημείωσε τη τρίτη της νίκη και συνεχίζει αήττητη την πορεία της στο πρωτάθλημα Ρουμανίας.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου σε 23:44 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 10 πόντους, με 1/2 τρίποντα, 3/7 διποντα και 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά και 3 αμυντικά), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 50-13, 64-20, 87-26