Πρωταθλητές NBA οι San Antonio Spurs! (vids)

Written by  Ιουν 16, 2014

Οι San Antonio Spurs ολοκλήρωσαν τη... «δουλειά» και επικρατώντας εύκολα των Miami Heat με 104-87, τους «αποκαθήλωσαν» από το θρόνο του NBA και κατέκτησαν τον πέμπτο τίτλο του Πρωταθλητή της ιστορίας τους με συνολικό σκορ 4-1.

Τα «Σπιρούνια» πραγματοποίησαν εκπληκτικές εμφανίσεις στην διάρκεια των τελικών, κάτι που ανάγκασε ακόμα και τον «Βασιλιά», Λεμπρόν Τζέημς να παραδεχθεί την ανωτερότητά τους και με το επιβλητικό 104-87 κατέκτησαν το πρώτο τους Πρωτάθλημα από το 2007 και συνολικά το πέμπτο από το 1999. Οι μέχρι χθες Πρωταθλητές Heat, δεν κατάφεραν να κάνουν το three peat, ωστόσο, οι παίκτες απέδειξαν το μεγαλείο του αθλητισμού, καθώς μετά το τέλος του αγώνα, άπαντες αγκάλιασν και συνεχάρηκαν τους νικητές.

Κορυφαίος και MVP των τελικών αναδείχθηκε ο Καουι Λέοναρντ, ενώ, αμέσως μετά την απονομή του τροπαίου, στήθηκε ένα τρελό πάρτι για τους νικητές που δικαίωσαν τον ορισμό του τίτλου «ομάδα».