Με ανατροπή η Ρεάλ πέρασε από το… άδειο Μιλάνο

Written by  Μαρ 04, 2020

Στο άδειο λόγω των μέτρων προστασίας από τον κορωνοϊό «Mediolanum Forum», η Ρεάλ Μαδρίτης ανέτρεψε τις εις βάρος της διαφορές που έπαιρνε η Αρμάνι Μιλάνο και έφυγε νικήτρια με 78-73 και ανέβηκε στο 21-6, συνεχίζοντας τον αγώνα για την 2η θέση, την ώρα που η ιταλική ομάδα κατρακύλησε στο 11-16 και την 12η θέση.

Η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε την… παγωνιά για να πιάσει στον ύπνο την Ρεάλ και να προηγηθεί με 17-7, ενώ κυριαρχώντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 25-11.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκαν στο +17 (30-13) με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, στο σημείο εκείνο η Ρεάλ έκανε εκπληκτικό come back και, όχι μόνο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 ισοφάρισε σε 30-30.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμεση αντίδραση και προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (43-33) και με αυτή πήγαν ως το ημίχρονο, που έληξε με το σκορ στο 45-35.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αρμάνι να πηγαίνει στο +14 (49-35) και να διατηρεί σταθερά διψήφιες διαφορές, φτάνοντας στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου στο 55-46, με την Ρεάλ, ωστόσο, να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 15-0 πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 55-61 και έγινε εκείνη ο… οδηγός του παιχνιδιού.

Η Ρεάλ δεν έχασε το προβάδισμα από το σημείο εκείνο μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη με 73-78.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 16 πόντους με 4 ασίστ, ο Έντι Ταβάρες έκανε double-double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, έχοντας επίσης και 4 κοψίματα, ο Νίκολας Λαπροβίττολα σημείωσε 13 πόντους με 6 ασίστ και ο Τρέι Τόμπκινς είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι, ο Ρικάρντο Μορασκίνι είχε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ σημείωσε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κίφερ Σάικς είχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-35, 55-46, 73-78