Για την… τιμή της η Ζενίτ την Βιλερμπάν

Written by  Δεκ 06, 2019

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε της Βιλερμπάν με 75-70 και έσπασε ένα αρνητικό σερί συνεχόμενων ηττών, ανεβαίνοντας στο 3-9, με την γαλλική ομάδα να γνωρίζει μια ακόμα ήττα και να μένει στο 5-7.

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 0-5 στο ξεκίνημα, αλλά η Ζενίτ πήρε μπροστά, προηγήθηκε με 13-7 πολύ γρήγορα και έφτασε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με προβάδισμα 17-15.

Η ρωσική ομάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Βιλερμπάν, ωστόσο, να κάνει σερί 12-0 για να προηγηθεί με 27-36 και έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου με 30-36.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Ζενίτ αυτή τη φορά πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, έχτισε διαφορά που έφτασε το +9 (52-43) και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 53-49.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες ισορρόπησαν για αρκετή ώρα, με την Ζενίτ να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα 72-67 λίγο πριν η αναμέτρηση μπει στο τελευταίο της λεπτό και τελικά να παίρνει τη νίκη με 75-70.

Ο Άλεξ Ρένφρο είχε 16 πόντους με 8 ασίστ, ο Γκουστάβο Αγιόν14 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ματέους Πονίτκα σημείωσε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 2ασίστ για την ρωσική ομάδα, ενώ για την Βιλερμπάν, ο Τεό Μαλεντόν είχε 9 πόντους με 5 ασίστ και οι Τόνιε Τζεκίρι και Ισμαήλ Μπακό είχαν από 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-36, 53-49, 75-70