Κέρδισε και Χίμκι η Βαλένθια και ανεβαίνει

Written by  Νοε 22, 2019

Η Βαλένθια έκανε το 2/2 στην έδρα της στην «διαβολοβδομάδα» και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες, επικρατώντας αυτή τη φορά της Χίμκι με 89-84 και ανέβηκε στο 4-6, δείχνοντας στα τελευταία παιχνίδια να βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 2-10 στο 3’ , ενώ κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη την πρώτη περίοδο, φτάνοντας μέχρι και το +16 (4-20), ωστόσο, η Βαλένθια έβγαλε μια κάποια αντίδραση στο τέλος του δεκάλεπτου και μείωσε σε 26-33.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, φτάνοντας στο καλάθι με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (33-35), με την Χίμκι να αντέχει την πίεση μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν και η Βαλένθια με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 51-48.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν και βρέθηκαν μπροστά με +9 για πρώτη φορά (66-57), με την Χίμκι να είναι αυτή που αντέδρασε με τη σειρά της, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 67-68, πριν και πάλι η ισπανική ομάδα προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 72-70.

Η αναμέτρηση είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος και την Βαλένθια να είναι πιο ψύχραιμη και ναφτ΄νει τελικά στη νίκη με 89-84.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Μάικ Τόμπι έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Βάνι Μαρίνκοβιτς σημείωσε 13 πόντους, ενώ double-double έκανε και ο Κίνο Κολόμ με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Για την Χίμκι, που έχασε κι άλλο έδαφος, υποχωρώντας στο 6-4, ο Στέφαν Γιόβιτς είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 14 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Γιόνας Γιερέμπκο είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Αλεξέι Σβεντ έμεινε στους 11 πόντους, έχοντας συνολικά 3/13 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 51-48, 72-70, 89-84