Η Εφές «έσπασε» την έδρα της Βιλερμπάν

Written by  Νοε 19, 2019

Η Αναντολού Εφές έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να περάσει από την έδρα της Βιλερμπάν και με την νίκη της με 90-84 συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας με απολογισμό 7-2, αφήνοντας την ευχάριστη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης στο 5-4.

Η Βιλερμπάν ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-0, αλλά η Εφές απάντησε αμέσως και με ηγέτη τον Μίσιτς, προηγήθηκε με 12-19 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 22-25.

Η περσινή φιναλίστ διατηρούσε πολύ δύσκολα το προβάδισμά της, με την Βιλερμπάν να μειώνει στον πόντο (38-39) και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με μόλις έναν πόντο για το 45-46.

Η Εφές πήρε και πάλι μια διαφορά με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (53-61), αλλά η Βιλερμπάν απάντησε με σερί 6-0 για να μειώσει ξανά στο καλάθι και να ξαναβάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, που παρ’ όλα αυτά, προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 65-70.

Με νέο σερί 6-0 η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά με 71-70 και έδειξε ικανή να κυνηγήσει την νίκη, όμως, η τουρκική ομάδα είχε και ποιότητα και εμπειρία για να μην το διακινδυνεύσει, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η οποία την έφερε στο +9 (73-82) και τις έβαλε τις βάσεις για την νίκη, η οποία ήρθε τελικά δύσκολα με το 84-90.

Ο Σέιν Λάρκιν είχε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Βασίλιε Μίσιτς σημείωσε 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Σερτάκ Σανλί είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ροντρίκ Μπομπουά είχε επίσης 16 πόντους.

Από την Βιλερμπάν, Τζόρνταν Τέιλορ, Τόνιε Τζεκίρι και Λίβιο Ζαν Σαρλ, σημείωσαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 45-46, 65-70, 84-90