Πρώτο «διπλό» και σταθερά στην οκτάδα η Βιλερμπάν

Written by  Νοε 15, 2019

Η Βιλερμπάν συνεχίζει να εντυπωσιάζει σε αυτό ο πρώτο κομμάτι της νέας Euroleague, αφού μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα με 74-72 στην παράταση (κ.α. 65-65), ανέβηκε στο 5-3 και συνεχίζει να βρίσκεται στις θέσεις των play off.

Το παιχνίδι είχε έντονο ενδιαφέρον και δυνατές συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στο τέλος της παράτασης, ωστόσο, δεν την εκμεταλλεύτηκαν και έπεσαν στο 2-6.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδωσε έμφαση στην άμυνα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, κρατώντας την Βιλερμπάν πολύ χαμηλά στο σκορ (10-4 στο 6’), με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να απαντούν άμεσα και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του δεκάλεπτου, με τον Τζέημς Γκιστ να δίνει στην εκπνοή μικρό προβάδισμα στην ομάδα του με 16-14.

Με «όπλο» την άμυνα, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά το +9 (33-24) και έλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση, με την γαλλική ομάδα να βρίσκει τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ και να κλείνει το ημίχρονο στο -4 (36-32).

Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά το +9 (41-32), όμως, η Βιλερμπάν αντέδρασε αμέσως και με δικό της σερί 9-0 ισοφάρισε σε 41-41 και ξαναμπήκε δυναμικά στο παιχνίδι.

Ο Ερυθρός Αστέρας, ωστόσο, απάντησε άμεσα και βελτιώνοντας την άμυνά του, πήρε ξανά διαφορά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 54-47.

Με σερί 6-0 η Βιλερμπάν μείωσε ξανά στον πόντο (54-53), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο και να πηγαίνουν και πάλι στους 7 (60-53) και να δείχνει ότι ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Η γαλλική ομάδα, ωστόσο, δεν τα παράτησε, μείωσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στα 15’’ με 2/2 βολές του Ζαν Σαρλ. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Νταβίντοβατς στην εκπνοή βρήκε σίδερο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Βιλερμπάν έδειχνε να έχει πιο καθαρό μυαλό στο επιπλέον πεντάλεπτο, προηγήθηκε με 68-71 και η αναμέτρηση είχε συγκλονιστικό φινάλε.

Με καλάθι του Νταβίντοβατς, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 72-71, αλλά ο Τζεκίρι με 2/2 βολές έκανε το 72-73 στα 27’’ και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού ο Μπράουν έκανε λάθος, έχασε τη μπάλα και ο σέντερ της Βιλερμπάν με 1/2 βολές στην λήξη, έκανε το τελικό 72-74.

Ο Τόνι Τζεκίρι ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος των «αιθέρων», αφού σε ένα πολύ μεγάλο βράδυ, σημείωσε 18 πόντους, ενώ μάζεψε 19 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του στην μεγάλη επιτυχία.

Πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν ήταν ο Λίβιο Ζαν-Σαρλ και ο Έντβιν Τζάκσον σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Μπίλυ Μπαρόν είχε 16 πόντους, ο Λορένζο Μπράουν είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 7 λάθη και ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς 11 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65, 72-74 (παρ.)

Φωτό: euroleague.net