Ξανά στην κορυφή η Μπαρτσελόνα με «διπλό» στο Κάουνας

Written by  Νοε 08, 2019

Η Μπαρτσελόνα πέρασε και από την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 93-86 και συνεχίζει την πορεία της στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται με 6-1 μετά και την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως, η Μπαρτσελόνα πήρε μπροστά, άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά, φτάνοντας ακόμα και το +7 (12-19) και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 20-23.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να διατηρούν το προβάδισμα, φτάνοντας και πάλι το +7 (25-32), με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί μάταια να μειώσει, την διαφορά να πηγαίνει ακόμα και τους 9 (38-47) και το ημίχρονο να βρίσκει την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 40-47.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 47-47 και ξεκίνησε το παιχνίδι από την αρχή, όμως, η Μπαρτσελόνα δεν της επέτρεψε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ξαναπήρε διαφορά και προηγήθηκε εκ νέου στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 61-66.

Έχοντας πια πάρει αυτοπεποίθηση και με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, έφτασε ακόμα και το +11 (69-80) και πήρε τελικά την νίκη με 86-93 που την φέρνει στο 6-1.

Ο Κόρι Χίγκινς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 27 πόντους (4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4/4 βολές) και 4 ριμπάουντ και μαζί με τον Νίκολα Μίροτιτς που συνεχίζει με σπασμένα τα… φρένα με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ήταν οι κορυφαίοι της Μπαρτσελόνα σε μία ακόμα εκτός έδρας νίκη.

Για την Ζαλγκίρις, ο Ζακ Λεντέι είχε 16 πόντους, ο Μάριους Γκριγκόνις 14 πόντους με 4 ασίστ και ο Τόμας Γουόλκαπ επίσης 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-47, 61-66, 86-93