Η Ζαλγκίρις «βύθισε» περισσότερο την Φενερμπαχτσέ

Written by  Νοε 01, 2019

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενερμπαχτσέ με 79-76 και «βύθισε» ακόμα περισσότερο την τουρκική ομάδα, που κάνει το χειρότερο ξεκίνημά της στην εποχή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η Λιθουανική ομάδα κατάφερε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο και να πάρει τη νίκη που την φέρνει στο 3-3 και στις θέσεις της πρώτης οκτάδας, ενώ, αντίθετα, η Φενερμπαχτσέ είναι στην προτελευταία θέση με απολογισμό 1-5.

Οι δυο ομάδες ήταν συμβάδισαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας αμφότερες πολύ κοντά και έφτασαν μέχρι το τέλος της περιόδου ισόπαλες με 17-17, ενώ το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Φενερμπαχτσέ να καταφέρνει να χτίσει ένα σημαντικό προβάδισμα (38-29), πριν το τέλος του ημιχρόνου βρει τις δυο ομάδες στο 40-32.

Η Ζαλγκίρις βγήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κάλυψε γρήγορα τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 47-47, όμως, η Φενέρ βρήκε τρόπο να την περιορίσει ξανά και προηγήθηκε με 59-50 και διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας της μέχρι και το τέλος του δεκάλεπτου.

Η Φενερμπαχτσέ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το 35’ όταν και προηγήθηκε με 69-61 και φάνηκε ικανή να σταματήσει το αρνητικό σερί της, όμως, η πολύ καλά οργανωμένη ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αντέδρασε ψύχραιμα και, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 74-67 στο 38’, μείωσε στον πόντο με καλάθι και φάουλ του Χέις στα 47’’ (76-75) και έφτασε στη νίκη με καλάθι του Γκριγκόνις για το 76-77 και 2/2 ελεύθερες βολές που έδωσαν τη χαριστική βολή στην τουρκική ομάδα.

Ο Γκριγκόνις ήταν ο πρωταγωνιστής της Ζαλγκίρις με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Ζακ Λεντέι να προσθέτει 16 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Ο Νάντο Ντε Κολό έκανε μεγάλη εμφάνιση με 29 πόντους, ο Κώστας Σλούκας είχε 13 πόντους με 9 ασίστ και ο Ντέρικ Γουίλιαμς 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 38-32, 40-32, 59-52, 76-79

Φωτό: euroleague.net