Εξαιρετικός Ερυθρός Αστέρας, εύκολα την Χίμκι

Written by  Οκτ 31, 2019

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν… υπερηχητικός για τρία δεκάλεπτα, απειλώντας με διασυρμό την αγνώριστη Κίμκι, αλλά στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε αρκετά, παίρνοντας, ωστόσο, μια σημαντική νίκη με 90-78 που τον φέρνει στο 2-4 μετά την 6η αγωνιστική και ρίχνει την εντυπωσιακή μέχρι σήμερα ρωσική ομάδα στο 4-2.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε επεισοδιακά, καθώς μόλις στο 2’ ο Μπράνκο Λάζιτς ήρθε στα χέρια με τον Γιάνις Τίμα, με τον πρώτο να αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ και τον δεύτερο να χρεώνεται με τεχνική ποινή, μια φάση που έδωσε από την αρχή έντονο χρώμα στην αναμέτρηση.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε να μην επηρεάζεται και προηγήθηκε με 8-0, παίρνοντας από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης και, έπειτα από ένα χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 28-22.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, σκληρή και διαβασμένη άμυνα και σωστές επιλογές, προηγήθηκαν με 15 πόντους (44-29), με την ρωσική ομάδα να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 50-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους γηπεδούχους, που έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα και, πριν η Χίμκι το καταλάβει, έστειλαν τη διαφορά στους 19 πόντους (66-47), ενώ συνέχισαν να… σφυροκοπούν ανελέητα, φτάνοντας ακόμα και το +26 (78-52) πριν το δεκάλεπτο κλείσει με εντυπωσιακό επιμέρους 30-15 για το 80-56.

Μετά το τρίποντο του Ντόμπριτς, που έστειλε τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της (83-56, ο Ερυθρός Αστέρας κατέβασε… ρολά και έδειξε ότι άρχισε να σκέφτεται την επόμενη υποχρέωσή του, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Χίμκι να κάνει σερί 14-0 για να μειώσει σε 83-70 και να περιορίσει αισθητά την έκταση της διαφοράς στο τελικό 90-78.

Ο Μπόρισα Σίμανιτς ήταν πρώτος σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπίλυ Μπαρόν σημείωσε 17 πόντους, ο ΣΤράτος Περπέρογλου ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τζέημς Γκιστ είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Λορένζο Μπράουν τελείωσε με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Αλεξέι Σβεντ κινήθηκε πολύ χαμηλά με 14 πόντους, με 3/13 σουτ και 0/6 τρίποντα,ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 13 πόντους και ο Άντονι Γκιλ έκανε double-double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 50-41, 80-56, 90-78