Με άμυνα και… εμπειρία εύκολα την Βιλερμπάν η Ζαλγκίρις

Written by  Οκτ 25, 2019

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έπαιξε σκληρή και πιεστική άμυνα, έπνιξε την Βιλερμπάν που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έχασε τα… αυγά και τα καλάθια και πήρε εύκολα την νίκη με 70-56, με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στο 2-2 μετά και την 4η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με θάρρος και αποφασιστικότητα το παιχνίδι, προηγήθηκαν 5-12 μόλις στο 4’ και έστειλαν μήνυμα πως το βράδυ δεν θα είναι εύκολο για την Ζαλγκίρις, όμως, στη συνέχεια έχασαν τον… μπούσουλα και το παιχνίδι άλλαξε εντελώς ρότα.

Με καλάθι του Έντβιν Τζάκσον 01:53 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 14-20, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του δεκάλεπτου, όμως, από το σημείο εκείνο και μέχρι τα 04:21 για την λήξη του ημιχρόνου, η γαλλική ομάδα δεν είχε καμία επαφή με το καλάθι, με την Ζαλγκίρις να το εκμεταλλεύεται, να κάνει ένα επιμέρους 14-0 για να προηγηθεί με 28-20 και να κλείσει το πρώτο μέρος με προβάδισμα 33-28.

Συνεχίζοντας από εκεί που το είχε… αφήσει, η Ζαλγκίρις βρέθηκε γρήγορα στο +14 (44-30) και ανάσανε βαθιά, αφού η Βιλερμπάν έδειχνε έξω από τα νερά της και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τη λιθουανική ομάδα να προηγείται με 55-44.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο τέλος της αναμέτρησης, η Βιλερμπάν έχασε την επαφή με το καλάθι, η άμυνα της Ζαλγκίρις την έπνιξε και η διαφορά έφτασε το +19 (66-47) κι έτσι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-56.

Ο Ζακ Λεντέι ήταν πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τόμας Γουόλκαπ είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μάριους Γκριγκόνις σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Αρτούρας Μιλάκνις πρόσθεσε 10 πόντους.

Από την Βιλερμπάν, που μετά τις δυο νίκες επί των ελληνικών ομάδων, δείχνει πως εκτός έδρας δεν μπορεί ακόμα να σταθεί, ο Τόνι Τζεκίρι έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56

Φωτό: euroleague.net