Άλμα πλέϊ οφ για Μπάγερν απέναντι σε Φενέρ, με ανατροπή η Χίμκι, επιβλητική η Μπασκόνια

Written by  Ιαν 31, 2019

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε μετά από δύο παρατάσεις της πρωτοπόρου Φενέρμπαχτσε με 90-86.

Οι Γερμανοί αν και βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 34-29, δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να ξεφύγουν στην αναμέτρηση, έμειναν κοντά, υποστήριξαν άψογα την αμυντική τους λειτουργία, πήραν ότι τους έδωσε η αντίπαλη άμυνα, επιθετικά και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλοι 52-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή και όποιος ήταν τυχερός θα έφευγε και νικητής, οι Γερμανοί κατάφεραν να προηγηθούν με 66-64, στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Ντάνγκουμπιτς, όμως ο Κώστας Σλούκας τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί η Μπάγερν κατάφερε να προηγηθεί με 80-79 τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο του Λούσιτς, όμως ο Λόβερν στα δύο δευτερόλεπτα κέρδισε φάουλ, όμως αντί να δώσει τη νίκη στη Φενέρ ευστόχησε μόνο στη μια και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Εκεί η Μπάγερν πιο ψυχωμένη κατάφερε να ξεφύγει με 87-82 τρία λεπτά πριν το τέλος και διατηρώντας την πρωτοπορία έφτασε στη νίκη με 90-86 και πλέον κοιτά με άλλο μάτι την οκτάδα και τα πλέι οφ.

Οι Γιόβιτς και Γουίλιαμς σημείωσαν από 19 πόντους για την Μπάγερν, ενώ ο Άλι σκόραρε 23 για την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα:20-21, 29-34, 52-52, 66-66, 80-80, 90-86

Η Χίμκι έκανε εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο, παρά τις απουσίες της, κυριάρχησε ολοκληρωτικά και με επιμέρους 27-8 πήρε τη νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 74-64, ανεβαίνοντας στο 8-13, που της δίνει το θάρρος να κυνηγήσει τις όποιες ελπίδες της έχουν απομείνει για να προλάβει την οκτάδα.

Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα με μικρές διαφορές, με την Ζαλγκίρις να κλείνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά με μόλις έναν πόντο (36-37).

Η Ζαλγκίρις άρχισε να εκμεταλλεύεται την απουσία λύσεων στο δεύτερο μέρος, όταν και άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά, φτάνοντας για πρώτη φορά το +9 στο τέλος τους τρίτου δεκάλεπτου (47-56), αλλά η Χίμκι απάντησε με σερί 12-2 και συνεχόμενους πόντους του Κρόκερ για να περάσει ξανά μπροστά με 59-58 και φάνηκε να δίνει έναν τόνο αγωνίας στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, είχαν ήδη πάρει φόρα, κυριάρχησαν σε κάθε σημείο του παρκέ, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +13 (74-61) και πήραν τελικά τη νίκη με 74-64 που τους φέρνει στο 8-13 και στην ισοβαθμία με την Λιθουανική ομάδα.

Ο Τζόρνταν Μίκι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Χίμκι, με τον Μάλκολμ Τόμας να προσθέτει 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και τον Τόνι Κρόκερ να είναι ο βασικός πρωταγωνιστής της ανατροπής με 14 πόντους (4/5 τρίποντα).

Από την Ζαλγκίρις, ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και ο Νέιτ Γουόλτερς σημείωσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-37, 47-56, 74-64

Η Μπασκόνια έφερε στο δικό της πάρτι καλεσμένη την Μακάμπι και επιβλήθηκε με 97-73. Οι Ισπανοί δεν άφησαν περιθώρια στους Ισραηλινούς ώστε να πιστέψουν για κάτι θετικό στην αναμέτρηση από το ξεκίνημα, καθώς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-18 και το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 54-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πιο ψηλά με την Μπασκόνια να προηγείται 81-57, ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει τπικό χαρακτήρα με τους Ισπανούς να φτάνουν σε μια επιβλητική νίκη με 97-73, αλλά και πολύτιμη για την είσοδο τους στην οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ για την Μπασκόνια ο Βόιτμαν με 20 πόντους, ενώ ο Χίλιαρντ σημείωσε 19 και για την Μακάμπι  ο Ουίλμπεκιν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73