Με 100αρα απάντησε η ΤΣΣΚΑ, άνετα η Φενέρ, διπλό δια χειρός Πάνγκος για Μπαρτσελόνα

Written by  Δεκ 20, 2018

Η Εφές άντεξε για ένα ημίχρονο στον ξέφρενο ρυθμό με την ΤΣΣΚΑ, όμως οι Ρώσοι έφτασαν άνετα στο δεύτερο μισό στη νίκη με 102-84.

Η αναμέτρηση στην Μόσχα είχε ένα πρώτο μέρος άκρως εντυπωσιακό με δύο ομάδες επιθετικές να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας συνολικά σημειώσει 110 πόντους (56-54 υπέρ της ΤΣΣΚΑ).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Ρώσοι έσφιξαν την άμυνα τους, η Εφές δεν μπόρεσε να ακολουθήσει επιθετικά, Ο Κλάιμπερν και ο Ντε Κολό εκτελούσαν με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να επικρατήσει με 102-84.

Πρώτος σκόρερ ο Κλάιμπερν με double-double 24 πόντους και 11 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ, ενώ τον ακολούθησε ο Ντε Κολό με 21 πόντους. Για την Εφές ο Μπαμπούα σκόραρε 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 56-54, 77-68, 102-84

Για ένα ημίχρονο πιέστηκε η Φενέρ στο Μαυροβούνιο από την Μπούντουτσνοστ, όμως έφτασε σε άνετη επικράτηση με 89-65 σημειώνοντας την 13η νίκη της σε 14 αναμετρήσεις στην Euroleague.

Η Μπούντουτσνοστ κατάφερε να είναι ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ισόπαλη 40-40. Στην επιστροφή όμως των δύο ομάδων η Φενέρ πάτησε το γκάζι πήρε διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με 67-55 και έκανε περίπατο στην τέταρτη περίοδο για το τελικό 89-65.

Ο Βέσελι με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τούρκων, ενώ τον ακολούθησε με 17 ο Λοβέρν, όπως και ο Κώστας Σλούκας που είχε 11 πόντους. Για τους Μαυροβούνιους ο Έρλ Κλάρκ σημείωσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 40-40, 55-67, 65-89

Η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από την Μπασκόνια 77-70, έχοντας κάνει ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο με έναν απολαυστικό Κέβιν Πάνγκος.

Η αναμέτρηση στα πρώτα δύο δεκάλεπτα βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, με την Μπαρτσελόνα να κρατά το προβάδισμα και να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά με 42-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια κλείδωσε επιθετικά την Μπαρτσελόνα, δέχθηκε μόλις επτά πόντους και πήρε κεφάλι στο σκορ με 55-49 δείχνοντας πως μπορεί να φτάσει αυτή τις επτά νίκες και όχι η Μπαρτσελόνα. Το σκηνικό όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε με την εκκίνηση του, καθώς η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που ντύθηκε Μπασκόνια του τρίτου δεκαλέπτου και πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό κλείσιμο, με έναν καθοριστικό Κέβιν Πάνγκος (σημείωσε 13 πόντους από τους 16 που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στο 4ο δεκάλεπτο) έφτασε στη νίκη με 77-70.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ο Πάνγκος με 16 πόντους, ενώ για την Μπασκόνια ο Γιάννινγκ είχε 19.

Τα δεκάλεπτα:16-19, 39-42, 55-49, 70-77