Θριάμβευσε η Φενερ στο ντέρμπι κορυφής, η Εφές διέλυσε την Μπουντούτσνοστ

Written by  Δεκ 18, 2018

Η Φενερμπαχτσέ πήρε και το ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-75 και αποσπάστηκε κι άλλο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12-1, αφήνοντας την ρωσική ομάδα στην τρίτη θέση με 10-3.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -15 του πρώτου ημιχρόνου και έδειξαν ότι αυτή την περίοδο δεν έχουν αντίπαλο, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην regular season, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε 6-17 στο 5’ και 33-48 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο οποίο κυριάρχησε (36-48), όμως, η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη, με την Φενερμπαχτσέ να μπαίνει φουριόζα στο δεύτερο μέρος και να κάνει πολύ γρήγορα την απόλυτη ανατροπή.

Οι φωνές του Ομπράντοβιτς φάνηκε πως έπιασαν τόπο, αφού οι γηπεδούχοι όχι μόνο κάλυψαν αμέσως τη διαφορά, αλλά με εντυπωσιακό σερί 16-0 προηγήθηκαν με 52-48 στο 25’ και έδωσαν άλλο χρώμα στην αναμέτρηση.

Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, όταν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και με την έναρξη του τέταρτου έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε εκ νέου με 60-67, αλλά η Φενέρμπαχτσε μείωσε εκ νέου, ισοφάρισε σε 75-75 και τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά.

Ο Γιαν Βέσελι με καλάθι στα 59’’ και ο Κώστας Σλούκας με 2/2 βολές στα 10’’ έγραψαν το τελικό 79-75 για τη Φενερμπαχτσέ, που συνεχίζει μόνη πρώτη στην βαθμολογία, πιστοποιώντας πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

Ο Γιαν Βέσελι κυριάρχησε, κάνοντας double-double με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Νίκολα Κάλινιτς με τον Λουίτζι Ντατόμε είχαν από 10 πόντους για τους νικητές, ενώ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Γουίλ Κλίμπουρν είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κόρι Χίγκινς σημείωσε 12 πόντους, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 11 πόντους με 4 ασίστ, με τον Οθέλο Χάντερ να προσθέτει 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Ντάνιελ Χάκετ να τελειώνει με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75

Η Αναντολού Εφές ήταν καταιγιστική ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 57-27, διέλυσε την Μπουντούτσνοστ με 106-68 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα με απολογισμό 9-4.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ήττα τους στο ΣΕΦ, όπου έπειτα από ένα καλό πρώτο ημίχρονο που πήραν μια διψήφια διαφορά, πάτησαν… γκάζι και σκόρπισαν εντελώς τους αντιπάλους τους.

Το παιχνίδι κρίθηκε κατά κύριο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Εφές με συνολικό σκορ 32-12, μετέτρεψε το 49-41 του ημιχρόνου σε 81-53, έχοντας ήδη αρχίσει το… πάρτι.

Η τουρκική ομάδα μάζεψε σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ (44 έναντι 23), μοίρασε συνολικά 27 ασίστ και σε γενικές γραμμές έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια.

Κορυφαίος όλων ήταν ο Ροντρίκ Μπομπουά με 22 πόντους, ο Μπροκ Μότουμ είχε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Κρούνοσλαβ Σίμον σημείωσε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Αντριέν Μερμάν είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Ερλ Κλαρκ είχε 21 πόντους για την Μπουντούτσνοστ, με τον Κότι Κλαρκ να σημειώνει 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Έντβιν Τζάκσον 11 πόντους με 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68