Τρίτωσε για Μπούντουτσνοστ, μεγάλο διπλό για Κανάρια, νίκες για Μακάμπι και Μπάγερν

Written by  Δεκ 06, 2018

Η Μπούντουτσνοστ σημείωσε την 3η της νίκη στην Euroleague, καθώς μετά την ΤΣΣΚΑ, επόμενο θύμα της ήταν η Μπαρτσελόνα η οποία ηττήθηκε με 67-64 στο Μαυροβούνιο για την 11η αγωνιστική ημέρα.

Οι Μαυροβούνιοι κρατήθηκαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μέσα στο παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό με αποτέλεσμα το ημίχρονο να είναι 33-31 υπέρ της Μπαρτσελόνα, ενω στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 46-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπούντουτσνοστ κατάφερε 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να μπει μπροστά με 65-61 και να κλειδώσει τη νίκη για το τελικό 67-64.

Πρώτοι σκόρερ οι Γκόρντιτς και Κλάρκ με 12 πόντους για την Μπούντουτσνοστ, ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Χάνγκα είχε 12.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-33, 46-46, 67-64

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε πατήσει με τα δύο πόδια στην ήττα μέσα στην Τουρκία από την Νταρουσάφακα για 30 λεπτά, όμως ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό να της δώσει τη νίκη με 73-71.

Η Νταρουσάφακα μπήκε μπροστά με 42-36 στο ημίχρονο, ενώ με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου είχε πάρει διψήφια διαφορά με 62-51 και φαινόταν να είναι κοντά στη νίκη, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε στην Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί με επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 22-9 έφτασαν στη νίκη με 73-71.

Πρώτοε σκόρερ για την Μακάμπι ο Ντιμπαρτολομέο με 13 πόντους, ενώ για την Νταρουσάφακα ο Ντάγκλας είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73

Η Μπάγερν είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί την αναμέτρηση απέναντι στην Χίμκι που αγωνίστηκε χωρίς τον Σβεντ για ένα ακόμη ματς και επικράτησε με 72-65.

Οι δύο ομάδες ήταν από το ξεκίνημα μαζί στο σκορ, η Γερμανική ομάδα κατάφερε να μπει μπροστά στο ημίχρονο με 31-28 και να διατηρήσει στο δεύτερο μέρος την πρωτοπορία με αποτέλεσμα χάρη στους Ντέντοβιτς (14π.), Λούσιτς (13π.) και Γουίλιαμς (10π.) να φτάσει στη νίκη με 72-65.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πρώτος σκόρερ ήταν οι Μίκι και Τζένκινς με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-28, 54-50, 72-65

Ο Μάικ Τζέιμς δεν ήταν αρκετός για την Αρμάνι και η Γκραν Κανάρια έφυγε με μεγάλο διπλό από το Μιλάνο με 94-86.

Οι Ισπανοί έχοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου με επί μέρους σκορ 28-18 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 48-40 κατάφεραν σε όλο το δεύτερο μέρος να ελέγχξουν την αναμέτρηση και να αποσπάσουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 94-86.

Πρώτος σκόρερ για την Γρκαν Κανάρια ο Έρικσον με 17 πόντους και ο Τιλί 12 , ενώ για την Αρμάνι ο Τζέιμς σημείωσε 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-48, 63-71, 86-94