Ο Σλούκας οδηγεί τη Φενερμπαχτσέ, ασταμάτητη η Εφές

Written by  Νοε 22, 2018

Η Φενερμπαχτσέ πέρασε και από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας δύσκολα με 74-70 και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης για να την πιάσει στην βαθμολογία με απολογισμό 8 νίκες και μόλις μία ήττα.

Η φιναλίστ του περσινού τελικού έδειξε στην τελευταία περίοδο την τεράστια ποιότητα που διαθέτει στο ρόστερ της, αφού κατάφερε να μετατρέψει πολύ γρήγορα το 57-57 του 33’ σε 63-71 και, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, που μείωσαν και έχασαν ευκαιρίες να κάνουν την ανατροπή, να διατηρήσει μια ακόμα νίκη.

Στον αντίποδα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να γευτεί τη χαρά της νίκης, με την Μακάμπι να μένει στο 1-8, βλέποντας, ωστόσο, τους παίκτες του να κοντράρουν μια από τις πιο δυνατές ομάδες της διοργάνωσης για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και να μένουν με την πίκρα ότι .

Ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους και 2 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενερμπαχτσέ, ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 13 πόντους και ο Γιαν Βέσελι 11 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ από τη Μακάμπι, ο Άντζελο Καλοϊάρο σημείωσε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να έχει 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 41-36, 53-55, 70-74

Η Αναντολού Εφές πήρε το τουρκικό ντέρμπι με την Νταρουσάφακα, επικρατώντας εκτός έδρας με 93-88 και συνέχισε την ανοδική της πορεία, παραμένοντας σταθερά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με απολογισμό 7-2.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν να δυσκολεύθηκε από τους ουραγούς γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 46-42, όμως, ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 14-32 ήταν αρκετά για να της δώσει διαφορά ασφαλείας και να την οδηγήσει σε μια ακόμα νίκη, συνεχίζοντας την εξαιρετική μέχρι στιγμής πορεία της.

Ο Ροντρίκ Μπομπουά με 24 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Εφές, που είχε επίσης τους Τίμπορ Πλάις με 12 πόντους, Μπροκ Μότουμ με 11, Σέιν Λάρκιν με 10 και Αντριέν Μερμάν με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την Νταρουσάφακα, που έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 1-8, ο Μάικλ Έρικ είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Ζάνις Πέινερς 15 πόντους και οι Μουχάμεντ Μπαϊγκόλ και Τζέρεμι Έβανς είχαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-42, 60-74, 88-93