Το 7/7 η ΤΣΣΚΑ, πέρασε από την Λιθουανία η Μπαρτσελόνα, δεύτερη νίκη για Γκραν Κανάρια

Written by  Νοε 17, 2018

Η ΤΣΣΚΑ δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το αήττητο μετά από επτά αναμετρήσεις, καθώς πέρασε και από το Μόναχο επικρατώντας της Μπέγερν με 93-79.

Από το ξεκίνημα η αναμέτρηση έδειχνε πως τον κύριο λόγο θα είχαν οι επιθέσεις, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 30-23. Οι Ρώσοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +16 (56-40). Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει άνετα στο τελικό 93-79.

Πρώτος σκόρερ ο Χίγκινς με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Πήτερς με 13π., Ροντρίγκεζ 12π..

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 40-56, 65-77, 79-93

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη από την Ζαλγκίρις σε όλη την αναμέτρηση, όμως είδε τους Λιθουανούς να επιστρέφουν, να στέλνουν το ματς στην παράταση και τελικά να χάνουν από έναν πρώην παίκτη τους τον Πάνγκος (10π.) που χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 88-85.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από την αρχή πως ήθελε να είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις και το κατάφερε, καθώς στο ημίχρονο μπήκε μπροστά με 39-34, ενώ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε αποκτήσει διψήφια διαφορά 60-50. Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις βρήκε κενά στην Ισπανική ομάδα και κατάφερε να μπει στο παιχνίδι στέλνοντας το στην παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες στο 76-76. Στην παράταση  η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη και έφτασε στη νίκη με 88-85.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ο Κούριτς με 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Τόμιτς με 14 πόντους.

Η Γκραν Κανάρια σημείωσε την δεύτερη νίκη της στην Euroleague, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μακάμπι με 84-78.

Οι Ισπανοί από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία της αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 23-15, ενώ στο ημίχρονο πήγαν με το υπέρ τους 43-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γκραν Κανάρια διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας, αφού ήταν μπροστά με 65-57, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο είδε την Μακάμπι να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσια και να προσπερνά με 69-68 απειλώντας με την ήττα τους Ισπανούς. Με τους Έβανς και Μπάεζ όμως σε καλό βράδυ η Γκραν Κανάρια πήρε γρήγορα και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-38, 65-57, 84-78