Διπλά για Φενέρ, Μπαρτσελόνα, Ζαλγκίρις

Written by  Νοε 09, 2018

Η Φενέρ όπως και στην αναμέτρηση με την Μπάγερν έτσι και με την Μπασκόνια στην Ισπανία μίλησε στο τέλος παίρνοντας μια ακόμη νίκη με 74-72.

Για 39 λεπτά η Μπασκόνια ήταν καλύτερη και κρατούσε τη νίκη, όμως ένα λεπτό στην παρέα του Ντατόμε και του Σλούκα ήταν αρκετό να δώσουν τη νίκη στην Τουρκική ομάδα.

Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 33-33, όμως οι Ισπανοί βρήκαν καλύτερα πατήματα και προσπέρασαν με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου με 55-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ήταν μπροστά μέχρι το τελευταίο λεπτό με 70-69, όμως η εμπειρία της Φενέρ έφερε μια ακόμη νίκη με 74-72 στο τέλος.

Ο Ντατόμε για τους νικητές σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-33, 55-48, 72-74

Η Μπαρτσελόνα αν και είδε τον Σβέντ να σκοράρει 27 πόντους, δεν πτοήθηκε και έφυγε με άνετο διπλό από την Ρωσία επί της Χίμκι με 87-80.

Η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στο ημίχρονο 38-38, ενώ οι Ισπανοί με τους Ερτέλ (18π.), Σίγνκλετον (16π.)και Τόμιτς (16π.) απέκτησαν διαφορά οκτώ πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο 67-59 και την διατήρησαν μέχρι τέλους για τη νίκη με 87-80, αφήνοντας τους Ρώσους στο 1-5, ενώ οι ίδιοι ανέβηκαν στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 38-38, 59-67, 80-87

Η Μπούντουκνοστ έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στην Ζαλγκίρις, όμως οι Λιθουανοί βρήκαν τις λύσεις τους και έφτασαν στη νίκη με 72-60.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες μαζί στο 33-33, όμως ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο για τους Λιθουανούς ήταν αρκετό, αφού προσπέρασαν με 57-48, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψαν στην Μπούντουκνοστ να μπει στο ματς, φτάνοντας στη νίκη με 72-60.

Πρώτος σκόρερ ο Ντέιβις για την Ζαλγκίρις με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-33, 48-57, 60-72