Πράσινο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Written by  Νοε 09, 2018

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη σεζόν, καθώς νίκησε με 93-80 στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική ημέρα της Euroleague.

Το ματς

Το ντέρμπι της 6ης στροφής της Euroleague ξεκίνησε με τους δύο αιώνιους να μονομαχούν πόντο πόντο, όμως τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν σε καλή εκκίνηση τον Γιάνις Τίμα και να παίρνουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 23-21.

Το σκορ συνέχισε και στην δεύτερη περίοδο να ανεβαίνει ψηλά, ο Παναθηναϊκός είδε τον Λάνγκφορντ να έχει από νωρίς 4 φάουλ δημιουργώντας πρόβλημα και ο Ολυμπιακός συνέχισε να βλέπει τον Τίμα να είναι για πρώτη φορά φέτος σε μεγάλο ματς εκεί.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου, ξέφυγαν με 44-35 στο 18΄και κράτησαν το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 48-41.

Εξαιρετικός ο Τίμα στο πρώτο μισό με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα, όπως και ο Πρίντεζης με 13 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό ο Καλάθης είχε 12 πόντους με τον Λεκαβίτσιους να τον ακολουθεί στους 7.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν πολύ δυνατό ποσοστό στα τρίποντα με 50% (6/12), ενώ το πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν η κακή του αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με την ατομικότητα στις προσπάθειες των επιθέσεων του.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τολιόπουλος, Τουπάν 7 (1), Σπανούλης 4, Τίμα 14, Μιλουτίνοβ 6, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 4, Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 1, Παππάς 3, Γκιστ, Λεκαβίτσιους 7 (1), Λοτζέσκι 4, Καλάθης 12 (2), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

Στο τρίτο δεκάλεπτο στο παρκέ εμφανίστηκε ένας άλλος Παναθηναϊκός με σκληρή άμυνα, σωστές επιλογές στην επίθεση, απέναντι σε ένα Ολυμπιακό εγκλωβισμένο στην άμυνα ζώνης που επέλεξε να παίξει με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά λάθη. Έτσι ο Παναθηναϊκός όχι μόνο κάλυψε το -7 του ημιχρόνου, αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου πήρε και διψήφια διαφορά με 67-57. Ο Ολυμπιακός πάντως σε ένα κακό δεκάλεπτο για τον ίδιο κατάφερε με ένα σερί 5-0 να μειώσει σε 67-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο έδωσαν λύσεις στον Παναθηναϊκό και στην ουσία τον έβαλαν οδηγό της αναμέτρησης.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακός να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση, ενώ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει καλά στην άμυνα του διατηρώντας ένα προβάδισμα 5-7 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά (78-71). Ο Ολυμπιακός που είχε ποσοστό 50% στο πρώτο μέρος στα τρίποντα στα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου είχε 1/7, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις επιθετικά τόσο από την περιφέρεια όσο και μέσα στο καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να μπει στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, του έκλεισε καλά τους διαδρόμους στο εσωτερικό του,ενώ από την άλλη ψηλά στο καλάθι, αλλά και από την περιφέρεια ήταν κυρίαρχος φτάνοντας σε άνετη επικράτηση με 93-80.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Λεκαβίτσιους με 17, ενώ ο Καλάθης είχε 14 πόντους και ο άνθρωπος που γύρισε την αναμέτρηση για τους πράσινους Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 12. Για τον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης σημείωσε 26 πόντους, όμως στο δεύτερο μέρος ήταν απελπιστικά μόνος αφού ο Τίμα με τους 17 δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης κινήθηκε σε ρηχά νερά.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80