Σαρωτική η Μπάγερν, στο ρελαντί η Ρεάλ, απόδραση για ΤΣΣΚΑ, Εφές σε Μιλάνο και Κανάρια

Written by  Νοε 09, 2018

Η Μπάγερν Μονάχου σκόρπισε την Νταρουσάφακα με 116-70, έχοντας ένα μαγικό ποσοστό από το τρίποντο που άγγιξε το 70% (18/26).

Η αναμέτρηση αν και ξεκίνησε ισορροπημένα και φυσιολογικά με την Μπάγερν να επικρατεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-17, στην δεύτερη περίοδο η Νταρουσάφακα είδε το καλάθι της να βομβαρδίζεται με τους Γερμανούς να ανεβάζουν τη διαφορά και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 54-35. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στον εξωπραγματικό ρυθμό της Μπάγερν από την περιφέρεια και δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν έστω τη διαφορά, με τους Γερμανούς να έχουν 70% από το τρίποντο το τελικό 116-70 κρίνεται λογικό.

Ο Μπούερ σημείωσε 18 πόντους για την Μπάγερν και τον ακολούθησαν οι  Ντέντοβιτς και Κόπονεν με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 54-35, 87-50, 116-70

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ένα χαλαρό βράδυ στο Ισραήλ, καθώς με σβηστές μηχανές επικράτησε με 87-66 της Μακάμπι.

Με τον Γιούλ και τον Κάρολ να έχουν συνολικά 9/13 τρίποντα η Ρεάλ δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την αρχή της αναμέτρησης, καθώς πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 41-23 καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Στο δεύτερο μισό απλά η διαφορά παρέμεινε στο +20 και το τελικό 87-66 υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης ήρθε φυσιολογικά.

Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ο Γιούλ με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κάρολ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέδρασε από το Μιλάνο επιστρέφοντας από το -13 σε χρόνο ρεκόρ και επικρατώντας με 90-85.

Η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη στο πρώτο μέρος με την Αρμάνι να δείχνει έτοιμη να οδηγήσει την ΤΣΣΚΑ σε ήττα και τους Ιταλούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 41-40. Στο τρίτο και κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως αποδείχθηκε η Αρμάνι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και στο 27’ το σκορ ήταν 64-51 υπέρ της. Σε εκείνο το σημείο όμως η ΤΣΣΚΑ με τους Χίγκινς και Ντε Κολό να παίρνουν την τύχη της ομάδας στα χέρια τους και με σερί 10-0 έφεραν και πάλι τους Ρώσους μέσα στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να έκλεισε με την Αρμάνι μπροστά 66-63, όμως  αναμέτρηση έκλεινε προς τους Ρώσους κάτι που αποδείχθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς μπήκαν μπροστά από το ξεκίνημα και κράτησαν μέχρι τέλους για το 90-85.

Πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους ο Χίγκινς με 23 πόντους , ενώ τον ακολούθησε ο Ντε Κολό με 18. Για την Αρμάνι ο Μίτσοφ είχε 24 πόντους, ενώ ο Τζέιμς 16.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 66-63, 85-90

Η Γκραν Κανάρια κρατούσε τη νίκη στα χέρια της όμως ο Σίμον είχε διαφορετική άποψη και χάρισε τη νίκη στην Εφές με 92-90.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη από την έναρξη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των Ισπανών με 52-50. Στο δεύτερο μισό η Γκραν Κανάρια κατάφερε να πάρει διαφορά, να προηγηθεί ακόμη και +10 στο 35’ με 87-77, όμως σε εκείνο το σημείο κάπου κόλλησε επιθετικά, η Εφές βρήκε την ευκαιρία και με σερί 17-3 έφτασε στη νίκη με 94-90.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ο Σίμον με 18 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μίσιτς με 17, ενώ ο Ντάνστον έκανε doubledouble με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94