Τρίποντο… σόου του Ροντρίγκεθ στο Κάουνας, τρελαίνει κόσμο η Αρμάνι, πρώτη νίκη για την Χίμκι

Written by  Νοε 02, 2018

Ο Ρούντι Φερνάντεθ βρέθηκε σε… τρελά κέφια στο Κάουνας, οδηγώντας την Ρεάλ στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 90-79 επί της Ζαλγκίρις και την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας αήττητη μετά από την 5η αγωνιστική.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, αφού στο πρώτο μέρος η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εντυπωσιακά, χτύπησε όλες τις αδυναμίες της Ρεάλ και προηγήθηκε με 32-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας σε πολύ καλή μέρα, όμως, η συνέχεια ανήκε στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, που μείωσε σταδιακά μέχρι το ημίχρονο (44-43).

Η Ζαλγκίρις ξέφυγε και πάλι με 10 πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου (64-54), αλλά και πάλι η Ρεάλ βρήκε τρόπο να μείνει στο παιχνίδι και να φτάσει στην ισοφάριση (71-71) στο 34’.

Από το σημείο εκείνο το παιχνίδι ήταν εντελώς διαφορετικό, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να παίρνει… φωτιά και με συνεχόμενα τρίποντα να οδηγεί την Ρεάλ σε προβάδισμα 8 πόντων (74-82) και τελικά στη νίκη με 79-90.

Ο Ισπανός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 15 πόντους και 5/7 τρίποντα με 7 ασίστ, ο Άντονι Ράντολφ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ο Γκουστάβο Αγιόν έκανε double-double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Σέρχιο Γιουλ σημείωσε 10 πόντους με 2 ασίστ.

Από την Ζαλγκίρις, ο Παούλιους Γιανκούνας είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νέιτ Γουόλτερς 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μπράντον Ντέιβις 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και Εντγκάρας Ουλανόβας πρόσθεσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 44-43, 68-62, 79-90

Απίστευτο φινάλε επεφύλασσε η αναμέτρηση της Αρμάνι Μιλάνο με την Αναντολού Εφές, όπου ο Μάικ Τζέημς έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο, καθώς, παρ’ όλο που ήταν άστοχος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, εξελισσόμενος σε πιθανό αρνητικό πρωταγωνιστή, πήρε το τελευταίο σουτ και σχεδόν σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη με 81-80 στην ομάδα του, αποτρέποντας μια μεγάλη ανατροπή για την τουρκική ομάδα.

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, διατηρώντας συνεχώς διαφορές ασφαλείας και έδειχνε ότι έστω και δύσκολα θα πάρει τη νίκη. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 68-54 και με την εικόνα που έδειχναν οι δυο ομάδες στο παρκέ, κανείς δεν περίμενε μια τέτοια εξέλιξη.

Η Αναντολού Εφές, ωστόσο, βρήκε τρόπο να μειώσει και να μεταφέρει άγχος στην αντίπαλό της, που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα επιθετικά και μπήκε στην διεκδίκηση της νίκης.

Όχι μόνο αυτό, αλλά έφτασε στην ισοφάριση (76-76) και πέρασε μπροστά, πριν το παιχνίδι μπει στο τελευταίο του λεπτό ισόπαλο με 78-78.

Η τουρκική ομάδα ουσιαστικά αυτοκτόνησε, αφού ο Ροντρικ Μπομπουά την έβαλε μπροστά με 78-80 στα 34’’ και ο Βασίλιε Μίσιτς κέρδισε φάουλ και βολές στα 18’’ και μαζί την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα νίκης.

Αντ’ αυτού, αστόχησε και στις δυο και έδωσε την τελευταία επίθεση στην ιταλική ομάδα, με τον Μάικ Τζέημς που είναι γεννημένος να παίρνει τέτοιες ευκαιρίες, να πετυχαίνει το τρίποντο της νίκης.

Ο Αμερικανός τα… έσπασε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, μετρώντας συνολικά 2/10 τρίποντα και 2/10 δίποντα, όμως. Ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του και μια θέση στην πρώτη τετράδα με απολογισμό 4-1 μετά τις 5 πρώτες αγωνιστικές.

Συνολικά, είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ και μαζί με τον Αρτούρας Γκουντάιτις που έκανε double-double με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και τον Βλαντιμίρ Μίτσοφ που τελείωσε με 14 πόντους και 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι της ιταλικής ομάδας.

Ο Αντριέν Μερμάν με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βασίλιε Μίσιτς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τίμπορ Πλάις με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ ηγήθηκαν της προσπάθειας ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 43-35, 68-54, 80-81

Την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση σημείωσε η Χίμκι που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Γκραν Κανάρια, επικρατώντας με 87-72.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, μετά το πρώτο πεντάλεπτο δεν δυσκολεύθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παίρνοντας νωρίς διψήφιες διαφορές που της έδωσαν δυναμική νίκης, αφού η φιλοξενούμενη ισπανική ομάδα δεν είχε δυνάμεις να ακολουθήσει τον ρυθμό της.

Με κορυφαίο τον Αλεξέι Σβεντ, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 24 πόντους (77-53) και στην τελευταία περίοδο η Χίμκι… έσβησε τις μηχανές για να έρθει το τελικό 87-72 που της χάρισε την πρώτη της νίκη μετά από την 5η αγωνιστική.

Ο Ρώσος σούπερ σταρ είχε 24 πόντους με 7 ασίστ, ο Τόνι Κρόκερ σημείωσε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Άντονι Γκιλ 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, με τον Τσαρλς Τζένκινς να προσθέτει 10 πόντους.

Από την ισπανική ομάδα, κανένας δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Άνζελς Πασέτνικς να φτάνει παρ’ όλα αυτά κοντά στο double-double με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72