Τα βρήκε δύσκολα η Φενέρ, άνετα Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια

Written by  Νοε 01, 2018

Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε 5 λεπτά πριν την μεγάλη έκπληξη στην Τουρκία, όμως δεν άντεξε στην πίεση της εμπειρίας της Φενέρμπαχτσε η οποία επικράτησε με 88-84.

Η Φενέρ έδειξε από νωρίς προβληματική στην άμυνα της, επέτρεψε στους Γερμανούς να σκοράρουν με ευκολία και το πλήρωσε, καθώς δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο ημίχρονο, αφού προηγήθηκε με 51-48 με το επιθετικό παιχνίδι να κυριαρχεί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν διατηρήθηκε στο παιχνίδι και μάλιστα με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 65-65. Στην τέταρτη περίοδο οι Γερμανοί κατάφεραν όχι μόνο να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά 5 λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν μπροστά με 76-74. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ουσιαστικά η εμπειρία της Φενέρ έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λουίτζι Ντατόμε που βρίσκοντας υποστήριξη από τους Κάλινιτς, Σλούκα, Γκούντουριτς και Βέσελι έδωσαν τη νίκη με 88-84 στην Τουρκική ομάδα.

Ο Ντατόμε σκόραρε 19 πόντους, Ο Βέσελι σημείωσε 16, ενώ ο  Σλούκας είχε 8 πόντους και 10 ασίστ. Για την Μπάγερν ο Μπούκερ είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 51-48, 65-65, 88-84

Μπασκόνια - Νταρουσάφακα 82-56

Ένα εύκολο βράδυ είχε η Μπασκόνια στην Ισπανία, καθώς σκόρπισε την Νταρουσάφακα με 82-56.

Η Νταρουσάφακα άντεξε για σχεδόν ένα ημίχρονο στην Ισπανία, είχε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο όπου το έκλεισε ισόπαλο 16-16, ενώ είδε την Μπασκόνια να ξεφεύγει με 8 πόντους στο κλείσιμο του ημιχρόνου 38-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο δύο ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια στο παρκέ, όμως μια ήταν εντός γηπέδου, αφού οι αθλητές της Μπασκόνια έκαναν ότι ήθελαν και με επί μέρους σκορ 26-11, έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 64-41 και κλείδωσαν τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα παρέμειναν ως είχαν με την Μπασκόνια να επικρατεί με 82-56.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ο Σενγκέλια με 13 πόντους, ενώ για τους Τούρκους Σαβάς και Έρικ σημείωσαν 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-30, 64-41, 82-56

Μπαρτσελόνα - Μακάμπι 74-58

Η Μπαρτσελόνα έχοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο έφτασε σε άνετη επικράτηση με 74-58 επί της Μακάμπι στην Ισπανία.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 18-12 στην πρώτη περίοδο και την Μακάμπι με επί μέρους σκορ 21-16 να κλείνει το ημίχρονο πίσω με 34-33.

Στην επιστροφή όμως των δύο ομάδων στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα με τους Κούριτς, Κλαβέρ και Τόμιτς δημιούργησαν ένα ξέσπασμα της Ισπανικής ομάδας που με επί μέρους σκορ 25-7 κλείδωσαν τη νίκη, βάζοντας μπροστά την Μπαρτσελόνα με 59-40.

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με τους Ισπανούς να φτάνουν στη νίκη με 74-58.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ο Κλαβέρ με 14 πόντους με συμπαραστάτες του Κούριτς με 13 πόντους και Τόμιτς με 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 34-33, 59-40, 74-58