Το 3/3 η ΤΣΣΚΑ, πρώτες νίκες για Μπαρτσελονα, Μακάμπι

Written by  Οκτ 18, 2018

Στην Ρωσία αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ, νίκησε με 79-75 την ΝΤαρουσάφακα και έμεινε με το απόλυτο σε τρεις αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα στην κορυφή. Τις πρώτες τους νίκες στην διοργάνωση πανηγύρισαν Μπαρτσελόνα και Μακάμπι που επικράτησαν των Μπάγερν και Μπούντουκνοστ αντίστοιχα.

ΤΣΣΚΑ – Νταρουσάφακα 79-75

Η Νταρουσάφακα έβαλε δύσκολα στη ΤΣΣΚΑ, όμως ένα ξέσπασμα των Ρώσων στο τρίοτ δεκάλεπτο τους έδωσε και στην ουσία τη νίκη με το τελικό σκορ να δείχνει 79-75.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν την ΤΣΣΚΑ και προηγήθηκαν με 36-27 στο 18’, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με 38-31. Όμως με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ οι Μοσχοβίτες έκαναν ότι ήθελαν και με επί μέρους σκορ τρίτου δεκαλέπτου 26-10 η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε με 57-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο, στο τέλος χαλάρωσαν την άμυνα τους, όμως η νίκη ήρθε με 79-75, όπως και το 3/3 στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ ο Χίγκινς με 14 πόντους για την ΤΣΣΚΑ, ενώ για την Νταρουσάφακα είχε τους Κιντ και Έρικ με 15 πόντους. Άξιο αναφοράς το τραγικό ποσοστό της ΤΣΣΚΑ από το τρίποντο με μόλις19% (5/26).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-38, 57-48, 79-75

Μπούντουκνοστ – Μακάμπι 68-78

Ένα δεκάλεπτο, το τέταρτο, ήταν αρκετό για την Μακάμπι να φύγει με το διπλό από την έδρα της Μπούντουκνοστ με 78-68. Η Μπούντουκνοστ είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 41-34, έμεινε μπροστά και στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου με 62-58, όμως σκόραρε μόλις 6 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, δέχθηκε 20 από την Μακάμπι και ηττήθηκε με 78-68.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εξαιρετικός Γουίλμπεκιν με 28 πόντους και 6/11 τρίποντα, ενώ για την Μπούντουκνοστ ο Τζάκσον σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 83-73

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την ήττα με την Γκραν Κανάρια και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Τόμιτς (18π.) και Σίνγκλετον (15π.), έφτασε άνετα στην εντός έδρας νίκη με 83-73 επί της Μπάγερν Μονάχου.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να έχουν ελπίδες στο παιχνίδι, καθώς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας υπέρ της μέχρι το τέλος και την επικράτηση με 83-73

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-36, 65-54, 83-73