Άνετα στον τελικό για το repeat η Φενέρ, 76-67 την Ζαλγκίρις

Written by  Μάι 18, 2018

Η ποιότητα της Φενέρμπαχτσε έκανε την διαφορά στον πρώτο ημιτελικό του F4 της Ευρωλίγκα που διεξάγεται στο Βελιγράδι, καθώς έφτασε άνετα στη νίκη με 76-67 επί των μαχητών της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Το μυαλό ενός τρελού Αμερικανού με Τουρκική υπηκοότητα (Μοχάμεντ Άλι Ντίξον) και η λογική ενός Έλληνα (Κώστας Σλούκας) και ενός Ιταλού (Λουίτζι Ντατόμε) οδήγησαν την Φενέρ στη νίκη και στον δρόμο για το repeat.

Ο Κώστας Σλούκας καθοριστικός σημείωσε 14 πόντους, ο Λουίτζι Ντατόμε σκόραρε 16 πόντους, ενώ αυτός που έκρινε το ματς ήταν ο φανταστικός Μοχάμεντ Άλι Ντίξον, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους εκ των οποίων οι 10 στην τελευταία περίοδο.

Για την Ζαλγκίρις που σκόραρε κυρίως από την γραμμή του φάουλ ο Πάνγκος σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Ντέιβις έκανε double double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι

Η πίεση που έχει ένας ημιτελικός σε F4 είναι δεδομένη, όμως αυτό που έδειξαν Ζαλγκίρις και Φενέρ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάτι παραπάνω, με τα ποσοστά των δυο ομάδων να ειναι τραγικά, το σκορ να μένει χαμηλά και τις επιθέσεις να είναι κυρίως δίχως καθαρό μυαλό η Τουρκική ομάδα έκλεισε μπροστά το δεκάλεπτο με 19-13.

Χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν 7-1 υπέρ της Φενέρ, ενώ αυτό που έδωσε και την διαφορά στο δεκάλεπτο για την Φενέρ ήταν τα μακρινά σουτ του Άλι Ντίξον και του Ντατόμε, αλλά και ο Γουάναμέϊκερ.

Η Φενέρ έκλεισε το δεκάλεπτο με 45% στα δίποντα (5/12) και 50% στα τριποντα (2/4), ενώ η Ζαλγκιρις απο την άλλη είχε 30% στα δίποντα (3/10) κανένα εύστοχο τρίποντο σε δύο προσπάθειες, ενώ οι πόντοι της προήλθαν κυρίως από βολές (7/8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα πέντε λεπτά ανέβασε την διαφορά στο +12 (32-20), όμως αυτή η υπεροχή δεν συνεχίστηκε, καθώς η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις έστω κι αν βρισκόταν σε ενα απο τα χειρότερα βράδια της (0/2 τρίποντα σε ένα ημίχρονο), ψαλίδισε τη διαφορά και έκλεισε πίσω με 6 πόντους το ημίχρονο 39-33.

Πρώτος σκόρερ για την Φενέρ ο Ντατόμε με 12 πόντους και ακολούθησε ο εξαιρετικός Βέσελι με 8 πόντους, ενω ο Σλούκας είχε 4 πόντους, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Για την Ζαλγκίρις που σκόραρε κυρίως με βολές (13/16), ο Πάνγκος ήταν πρώτος σκόρερ στο πρώτο μισό με 8 πόντους, ενώ πολύτιμος ήταν ο Ντέιβις με 5 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Φενέρ είχε 50% στα δίποντα (12/25) και 43% στα τρίποντα (3/9), ενώ η Ζαλγκίρις 50% στα δίποντα (10/20) και μόλις δύο προσπάθειες σε 20 λεπτά, άστοχες στο  τρίποντο, κάτι που έκανε και την διαφορά στο ματς.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα με τη Φενέρ να ελέγχει τον ρυθμό στο πρώτο μισό του, να ξεφεύγει με +13  (50-37), όμως κάπου εκεί η μηχανή των Λιθουανών πήρε μπρος και έκαναν καλά αυτό που ξέρουν όλη τη σεζόν, να επιστρέφουν με θόρυβο. Η Ζαλγκίρις με επί μέρους 11-0 μειωσε σε 50-48 και να μπαίνει για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Η Φενέρ με δύο δίποντα του Άλι Ντίξον και μια απαντηση από τον Γουάιτ έκλεισε μπροστά και το τρίτο δεκάλεπτο με 54-50.

Επιτέλους τρίποντα για την Ζαλγκίρις που ευστόχησε σε δύο στο τρίτο δεκάλεπτο σε πέντε προσπάθειες και είχε πρώτο σκόρερ τον Πάνγκος με 13, ενώ για την Φενέρ ο Ντατόμε είχε 12 πόντους.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης η Φενέρ επιστράτευσε την ποιότητα της και το μυαλό ενός τρελού του Μοχάμεντ Άλι Ντίξον, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ζαλγκίρις και με 10 πόντους στο ξεκίνημα, ανέβασε την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (62-52). Η Ζαλγκίρις έβγαλε αντίδραση, μείωσε στους 6 την διαφορά (69-63) τρία λεπτά πριν το τέλος και στους 5 μπαίνοντας οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό (71-66), όμως η ποιότητα της Φενέρ έκανε την διαφορά φτάνοντας άνετα στο τελικό 76-67 και την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (20/5), όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-33, 54-50, 76-67

Φενέρ: 24/42 δίποντα (57,1%), 7/18 τρίποντα (38,9%), 7/11 βολές (63,6%), 19 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 13 κλεψίματα, 10 λάθη

Ζαλγκίρις: 21/40 δίποντα (52,5%), 2/10 τρίποντα (20%), 19/27 βολές (70,4%), 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 20 λάθη