Έκανε το 2-0 η Φενέρ, 95-89 τη Μπασκόνια

Written by  Απρ 20, 2018

Η Φενέρ άντεξε στην πίεση της Μπασκόνια, βρήκε τις λύσεις στο τέλος, νίκησε με 95-89 και έφτασε στο 2-0 την σειρά, δείχνοντας πως μετά την ΤΣΣΚΑ και αυτή δύσκολα δεν θα βρεθεί στο Βελιγράδι και το F4.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 6-0 και 15-10, όμως η Φενέρ βρήκε άμεσα τις απαντήσεις και με δικό της σερί 15-5 πέρασε 25-20 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Ισπανούς να εκτελούν με buzzer στην λήξη με τον Τζάνινγκ μειώνοντας σε 25-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αναμέτρηση κύλλησε ακριβώς όπως το πρώτο με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 16’ όπου η Φενέρ με ένα σερί 8-0 έκανε το 40-39 σε 48-39. Η Μπασκόνια όμως δεν το έβαλε κάτω, βρήκε τους διαδρόμους και μείωσε στους τέσσερις με το κλείσιμο του ημιχρόνου σε 53-49, σε ένα πρώτο μέρος άκρως παραγωγικό.

Η διάθεση των δύο ομάδων για επιθετικό μπάσκετ δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με την Φενέρ και την Μπασκόνια να δίνουν μεγάλη μάχη και την ομάδα του Κώστα Σλούκα να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 71-68 και την Μπασκόνια να δείχνει πως έχει τις δυνάμεις να παλέψει μέχρι το τέλος για το break.

Η Φενέρ νιώθοντας την ανάσα της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και το σκορ να είναι 76-75 στο 33’, βρήκε την λύση, και μέσα σε δύο λεπτά με ένα σερί 8-0 έφτασε το σκορ στο 84-75 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Η Μπασκόνια απλά μείωσε στο τέλος σε 93-89 για να κλείσει το παιχνίδι με δύο βολές του Κώστα Σλούκα για το τελικό 95-89 και την Φενέρ να κάνει το 2-0 στη σειρά.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για την Φενέρ, καθώς ο Ουάναμέικερ σημείωσε 19, ο Βέσελι 16, ο Κάλινιτς 11 και οι Ντατόμε και Μέλι 10 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας έκλεισε την αναμέτρηση με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για την Μπασκόνια ο Τζάνινγκ σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 53-49, 71-68, 95-89