Μόνη πρώτη με 100αρα η ΤΣΣΚΑ, απόδραση στο τέλος για Μπασκόνια, «καυτός» Φελντείν οδηγεί τον Ερ. Αστέρα

Written by  Δεκ 15, 2017

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χάρισε πλούσιο θέαμα μαζί με την ουσία, παίρνοντας πολύ εύκολα τη νίκη με 101-86 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία με 10-2, ερχόμενη την Τετάρτη στην… διαβολοβδομάδα στο ΣΕΦ, προκειμένου να λύσει τις… διαφορές της στην κορυφή με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη καθοδηγήθηκε από ένα εκπληκτικό δίδυμο Ντε Κολό και Ροντρίγκεθ και μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, πάτησε… γκάζι και έφτασε εύκολα στην επικράτηση, αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στην πέμπτη θέση με απολογισμό 7 νίκες και 5 ήττες.

Ο Γάλλος γκαρντ σημείωσε 26 πόντους με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Ισπανός συμπαίκτης του… χόρευε στο παρκέ, κάνοντας double-double με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Κόρι Χίγκινς να προσθέτει 17 πόντους και τον Κάιλ Χάινς να έχει 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Μακάμπι, ο Νόρις Κόουλ είχε 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Ντεσόν Τόμας είχε 14 πόντους και ο Τζέηκ Κοέν είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 49-34, 72-57, 101-86

Με τον Βενσάν Πουαριέ να γίνεται ο «ήρωας» της τελευταίας στιγμής, η Μπασκόνια πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Αναντολού Εφές με 82-81 και έφτασε στο 6-6 κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Ο γηπεδούχοι, που έμειναν στην τελευταία θέση της κατάταξης με απολογισμό 3-9, προηγήθηκαν με 74-65 στο 32’ και έδειχναν ικανοί να πάρουν τη νίκη, όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν σταδιακά και τα τελευταία λεπτά ήταν γεμάτα αγωνία.

Με το σκορ στο 81-80, ο Πουαριέ κέρδισε φάουλ στα 3’’ και με δυο βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και μαζί έβαλε πλώρη για τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αγωνιστικής με την εκπληκτική απόδοσή του.

Ο Γάλλος σέντερ έκανε double-double με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 5 κοψίματα και συγκέντρωσε 35 βαθμούς αξιολόγησης, σε ένα σχεδόν άψογο παιχνίδι. Κοντά του σε απόδοση και ο Τόρνικε Σενγκέλια με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Ματ Τζάνινγκ να έχει 16 πόντους.

Για την Εφές, 21 πόντους είχε ο Έρικ ΜακΚόλουμ, ενώ ο Βλαντιμίρ Στίματς κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 10 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 68-65, 81-82

Ο Τζέημς Φελντείν διανύει περίοδο δαιμονιώδους φόρμας, οδηγώντας τον Ερυθρό Αστέρα σε μια μεγάλη, όπως εξελίχθηκε εκτός έδρας νίκη επί της Βαλένθια με 86-82 και τον ανέβασε στο 5-7 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 72-59 στο 33’ δείχνοντας πως θα έπαιρναν τη νίκη, όμως, ο Ερυθρός Αστέρας δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και καθοδηγούμενος από τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού έφτασε σε μια σημαντική νίκη που τον κρατά ζωντανό στο κυνήγι της οκτάδας.

Ο Φελντείν είχε 26 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ηγήθηκε της προσπάθειας των συμπαικτών του, με τον Τέιλορ Ρότσεστι να προσθέτει 14 πόντους και τον Πέρο Άντιτς 10 πόντους με 4 κλεψίματα.

Για τη Βαλένθια, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο είχε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Τίμπορ Πλάις είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Έρικ Γκριν, έμεινε στους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-40, 63-56, 82-86